Küttepuude A&O

Miks kasutada kuiva küttepuud?

Kõige tähtsam puudega kütmise juures on kuivad küttepuud. Teistel küttepuu omadustel ei ole nii suurt tähtsust. Kuivad küttepuud süttivad kergelt ja kiirelt, põlevad puhtalt ja loovutavad puus leiduva soojusenergia hea kasuteguriga.

Niiske halupuu kasutamine on tülikas ja kulukas. Osa niiske halupuu energiast kulub vastavalt füüsikaseadustele niiskuse aurustumisele ja veelgi suurem osa väljub korstna kaudu suitsugaasi kujul. Küttekeha tahmub ja muutub nõgiseks, mis omakorda nõrgendab kogu küttesüsteemi kasutegurit ja sellega lühendab ka küttekeha kasutamisiga.

Kuidas saada kuiva küttepuud?

Kuivamiskiirus sõltub puuliigist, kuivamistingimustest, halupuude paksusest ja ladustamisest. Kõige kauem püsib halupuu niiskus koore all puuhalu keskel, kuna koor hoiab niiskuse eraldumist halust kinni. Kask nõuab üle aastast kuivamisaega. Lepp kuivab kõige kiiremini, okaspuu natukene aeglasemalt. Haavapuu saab kütmiskõlbuliseks kahe suvega.

Ühe suvega võib saada suhteliselt kuiva küttepuud, kui puud on lõhutud halgudeks ja laotud riita varakevadel ja riidad on kaitstud vihma eest. Samas kuivamiskoht võiks olla tuuline ja päikesepaisteline ning suvi suhteliselt kuiv.

Küttepuude kuivatamine kuivatis ei anna head lõpptulemust. Puu kuivab küll pinnalt kuivaks, kuid niiskus jääb puu südamikku püsima. Niimoodi kuivatis kuivatatud puud lähevad küll kergelt põlema, kuid kütteväärtus langeb märgatavalt, kui tuli jõuab puu südamikule lähemale.

Milline on kuiv küttepuu?

Korraliku kuiva küttepuu niiskussisaldus peab olema alla 20%. Selline puuhalg tundub kaalult kerge ja on veidi tuhmunud. Punakas lepahalg tähendab, et puu on alles toores ja seda ei saa põletada. Niisket puud ei tohiks ladustada tihedalt puukuuri ega ka keldrisse, kuna puuhalud lähevad niimoodi hallitama. Hallitus tuleneb puu kõrgest niiskusest ning keldri õhuniiskusest ja aeglasest õhuvahetusest.

Sügisel ja talvel külmas ladustamiskohas tõuseb puu pindmine niiskus kergelt 20%-ni. Küttepuud peaks tooma külmast tuppa 1-2 ööpäeva enne kütmist. Siis jõuavad puud soojeneda ja liigne pindmine niiskus eralduda. Selline eelsoojendus kuivatab puu süütamishetkeks kergesti 10-15% niiskuseni. Puu süttimine on kiire ja põlemine algusest peale puhas ja tõhus.